Kurz makrofotografie – kde hledat motivy a co mají v brašně profesionálové

Mezikrouzky_s_makroobjektivem

Kurz fotografování – nádhera malých věcí – 1. díl

Snili jste někdy o tom, že budete fotit divoké tvory v pralese? Tak se do toho můžete hned pustit. Stačí se shýbnout k zemi a otevře se vám netušený svět plný drobných lovců či vychytralé kořisti mezi stébly trávy. Při makrofotografii můžete navíc objevovat netušené krásy předmětů, které máte denně kolem sebe.

Makrofotografie – hora krásy přímo u nohou

Makrofotografie má jednu obrovskou výhodu. Můžete se jí věnovat prakticky všude. Na vaší zahrádce, v obýváku nebo v dílně je určitě spousta malých věcí, které budou při velkém zvětšení vypadat na fotografiích prostě skvěle. Skoro každý, kdo se pokusí podívat na předměty kolem sebe skrz hledáček fotoaparátu s makro-vybavením, objeví úplně nový fascinující svět. Člověka doslova ohromí, kolika zajímavostí, které má všude kolem sebe, si za celý dosavadní život vůbec nevšiml.

Když se řekne makrofotografie, každému se hned vybaví krásné snímky hmyzu a rostlin. Ano, „wildlife photography“ v kapesním měřítku je asi nejčastějším oborem snažení makrofotgrafů, nemusí být však zdaleka jediným. Pro začátečníky navíc může být focení pohybujících se brouků, ploštic, pavouků a jiných neposedných tvorů dost frustrujícím zážitkem.

Proto bývá skvělým nápadem zaměřit se nejdřív na něco, co vám neuteče. Už jste vyzkoušeli, jak skvěle vypadají při velkém zvětšení třeba kolečka hodinového strojku, malé součástky na základní desce počítače nebo obyčejné ořezané hroty pastelek? Při makrofotografii také rychle pochopíte, že barva odlupující se z opěrky vaší oblíbené lavičky nebo rez, která vám rozežírá plot či auto, nejsou jen otravné nepříjemnosti, ale také skvělé náměty na focení. Takové scény si navíc můžete beze spěchu zaostřit i nasvítit přesně tak, jak potřebujete.

Stare_tiskarske_litery

Rucne_psany_text_na_pergamen

Velké sumy na malé focení

Být profesionálním makro-fotografem, to člověku pořádně zatíží fotobrašnu i rozpočet. To máte makro-objektiv za deset až třicet tisíc, kruhový či vícelampový makro-blesk za přibližně podobné peníze a k tomu celou řadu dalších vymyšleností, jako jsou makro-měchy a podobně. Makro-objektivy jsou většinou sestrojené tak, aby dokázaly zobrazit na čip fotoaparátu předměty v jejich skutečné velikosti – pokud tedy máte například full-frame fotoaparát s delší stranou čipu 36 milimetrů, vyfotografujete přes celou fotku třeba běžný korkový špunt na víno.

makroobjektiv Makromech

 

Když fotografujete něco hodně zblízka, musíte si dávat dobrý pozor, abyste si nestínili objektivem nebo dokonce vlastní hlavou. Právě proto se vyrábějí makro-blesky, jejichž zábleskové hlavy se nasazují přímo na objektiv. Při záblesku tedy svítí na fotografovaný objekt, i když je jen pár centimetrů před přední čočkou. S řídicí jednotkou nasazenou v bleskových sáňkách fotoaparátu jsou spojené kabelem nebo bezdrátově. Teď trochu úzkostná otázka na závěr – je tohle všechno k fotografování nádherného makrosvěta opravdu nezbytně nutné? A úlevná odpověď – hurá, není. Pár víceméně „low cost“ pomůcek však zanícenému milovníkovi detailů jeho fotografický život obrovsky usnadní.

Foceni_s_makrovybavou